Actualizat februarie 18th, 2025 7:59 PM
mart. 23, 2017 Andrei Şandor Actualitate 0 3777 vizualizari
La început doar vcreo 30, după care încă vreo 15. Dar, în final, sindicatul Transloc de la OTL speră să scoată la aer în această după amiază peste 200 de angajaţi ai societăţii de transport public. Este un miting organizat şi autorizat, care a început la ora 12. În fruntea protestatarilor: liderul sindical Virgil Mânz. Acesta, aşa cum el singur a relatat pentru jurnalişti, vede totul ca pe un film la care angajaţii OTL, conducerea companiei şi Primăria Oradea s-au mai uitat de câteva ori. Cu alte cuvinte, probleme recurente, în principal, au scos din nou oamenii în stradă. Deşi au dorit să manifesteze chiar vis-a-vis de clădirea Primăriei, astfel încât nemulţumirile lor să se audă cât mai bine în biroul edilului-şef Ilie Bolojan, mitingul a fost autorizat pentru zona limitrofă cu piaţeta în care se află statuia lui Mihai Viteazul.
Sindicaliştii de la OTL au venit şi de data asta cu toate cele necesare unui protest: bannere, pancarte, portavoci şi vuvuzele. Poziţionându-se strategic, astfel încât în imaginile făcute la locul mitingului să se vadă în fundal şi Primăria Oradea, salariaţii de la compania subordonată Consiliului Local cer, inclusiv prin textul de pe un banner, ca aleşii să facă bine şi să verifice modul în care OTL se comportă cu banul public; în acelaşi context, oamenii adunaţi în Piaţa Unirii acuză Primăria că acoperă greşelile de managemenmt fără să sancţioneze conducerea societăţii.
Potrivit celor precizate de şeful de sindicat Mânz, salariaţii se confruntă în continuare cu ignorarea de către conducerea OTL a sentinţelor judecătoreşti definitive prin care oamenii ar fi trebuit să îşi primească, retroactiv, banii pentru orele suplimentare şi pentru zilele de weekend lucrate în 2008 şi 2009. Doar parţial au fost puse în aplicre sentinţele; 50% din banii cuveniţi nu au fost încă daţi către angajaţi, deşi data limită pentru conformare era 30 septembrie 2015. Altă jalbă: cică prin nerespectarea contractului colectiv de muncă, a fost externalizat serviciul de pază de la OTL. Sindicalistul Virgil Mânz susţine că acest lucru s-a întâmplat fără să se ţină cont de acele prevederi din Codul Muncii care spun că înainte de externalizare trebuie făcută o discuţie cu sindicatul şi numai după aceea să fie întocmit Caietul de sarcini. În opinia sindicatului, drepturile salariaţilor nu sunt respectate deloc, printre clauzele contractului nefigurând obligativitatea preluării de către firma câştigătoare a întregului personal de la OTL pe funcţiile aferente pazei.
Angajaţii adunaţi în centru – şi, în mod cert, chiar şi ceilalţi colegi – sunt, însă, supăraţi foarte mult pe situaţia salarială. Oamenii nu înţeleg de ce, cu toate că OTL a încheiat din nou anul pe profit, nu le sunt majorate salariile. Virgil Mânz a declarat că, în condiţii de profit, chiar şi fără atingerea indicatorilor economici ai companiei, asemenea majorări ar fi permise. Doar că nu se vrea.
Ceea ce se vrea, în schimb, este modificarea organigramei OTL. Sindicalistul le-a spus ziariştilor că se vorbeşte despre vreo 25 de persoane care ar urma să fie date afară. Întrebat dacă e doar zvonistică sau există şi ceva concret la baza acestei alarme, Mânz a spus că unei vânzătoare de la un chioşc al societăţii de transport i-ar fi fost trimisă o notificare privind încetarea relaţiilor de muncă, iar hârtia cu pricina ar ţine şi loc de preaviz. De neînţeles pentru liderul Transloc, mai ales în condiţiile în care femeia este unic întreţinător de familie şi nu ar fi avut niciodată probleme la locul de muncă. „De aici se reduc pierderile şi cheltuielile OTL!, a concluzionat cu mâhnire Virgil Mânz.
dec. 14, 2024 0
nov. 02, 2024 0
oct. 30, 2024 0
oct. 14, 2024 0
feb. 18, 2025 0
feb. 18, 2025 0
feb. 18, 2025 0
feb. 18, 2025 0