
Compania de Apă Oradea anunță că miercuri, 14 aprilie 2026, între orele 08:00 și 22:00, va fi întreruptă furnizarea apei potabile în zona Metro din Oradea și în anumite cartiere, ca urmare a relocării rețelei de apă în cadrul proiectului „Realizare Pasaj Rutier pe Centura Oradea km.12+320 – Intersecție cu Calea Ferată și Relocare Rețele”.
Vor fi afectați consumatorii de pe strada Ogorului – între strada Ciheiului și zona Metro, Cartierul Tineretului și tronsonul parțial al Căii Clujului între strada Timișoarei și intersecția cu strada Lascăr Catargiu, inclusiv străzile adiacente.
De asemenea, alimentarea cu apă în comuna Sânmartin va fi oprită joi, 15 aprilie 2026, între orele 03:00 și 15:00, până la reumplerea rezervorului care deservește localitatea.
Compania recomandă consumatorilor afectați să își asigure rezerve de apă pentru perioada menționată. După reluarea furnizării, apa poate prezenta turbiditate temporară, caz în care este recomandată folosirea acesteia doar în scopuri menajere, până la limpezire.
Compania de Apă Oradea își cere scuze pentru disconfort și mulțumește locuitorilor pentru înțelegere și colaborare.




