Oradea: întrerupere de apă pe mai multe străzi din zona Calea Bihorului

Mai multe străzi din Oradea vor rămâne fără apă potabilă marți, 5 mai 2026, în urma unor lucrări la rețeaua de alimentare, anunță Compania de Apă Oradea.

Compania de Apă Oradea informează că întreruperea furnizării apei este programată în intervalul orar 08:00 – 15:00 și este necesară pentru realizarea unor lucrări de intercalare la rețeaua de apă din zonă.

Străzi afectate

În acest interval, vor fi afectați consumatorii de pe următoarele străzi:

  • Calea Bihorului – parțial (tronsonul dintre strada Ion Bogdan și strada Piersicilor)
  • Gheorghe Pituț – parțial (tronsonul dintre strada Macului și Calea Bihorului)
  • strada Macului
  • strada Vicar Hosszu Laszlo
  • strada Fenyes Szabolcs
  • strada Aurel Covaci

Recomandări pentru consumatori

Reprezentanții companiei le recomandă locuitorilor din zonele vizate să își asigure rezervele necesare de apă pentru perioada întreruperii.

De asemenea, după reluarea furnizării, apa ar putea prezenta temporar o turbiditate crescută. În acest caz, este indicată utilizarea acesteia doar în scop menajer, până la limpezirea completă.

Compania de Apă Oradea își cere scuze pentru disconfortul creat și le mulțumește consumatorilor pentru înțelegere și colaborare.

Distribuie