
Municipiul Salonta a fost, în weekend, centrul fotbal-tenisului juvenil românesc, odată cu desfășurarea etapei a II-a din Campionatul Național rezervat categoriilor juniori 1 și juniori 2. Timp de două zile, cele două săli de sport din oraș au găzduit 38 de partide, iar sportivii clubului organizator, CS Tengo Salonta, au avut evoluții remarcabile.
Cel mai important rezultat a fost obținut la categoria juniori 2, unde salontanii au reușit să câștige probele de dublu și triplu. În ambele finale, sportivii pregătiți de antrenorul Alex Sorean au învins formația GMA Târgu Mureș cu scorul de 2-0, confirmând încă o dată valoarea centrului de copii și juniori al clubului bihorean.
La proba de simplu, reprezentanții Tengo au ajuns până în semifinale, clasându-se în final pe locul al patrulea, după confruntări dificile cu sportivii de la GMA Târgu Mureș și CSM Alexandria.
Pentru competiția juniorilor 2, CS Tengo Salonta a aliniat trei echipe. Lotul Tengo 1 a fost format din Orsós Erik, Farcas Tibor, Andrei Lucan și Daniel Monenciu. Pentru Tengo 2 au evoluat Rareș Ardelean, Rareș Popoviciu, Raul Sala și Karancsi Armand, iar echipa Tengo 3 i-a avut în componență pe Ianis Mînz, Insperger Vivien, Karancsi Edvin, Orsós Viktor și Damian Popoviciu.
Evoluții promițătoare și la juniori 1
La categoria juniori 1, Tengo Salonta a fost reprezentată de Szemes Boldizsár, Toni Indries, Szemes Benedek, Orsós Erik, Farcas Tibor și Miruna Cicortaș.
Sportivii salontani au obținut victorii la simplu și triplu în confruntarea cu Nord-Vest Cluj-Napoca, au câștigat proba de triplu împotriva celor de la GMA Târgu Mureș și s-au impus la dublu și triplu în duelurile cu FT Răzvan Cluj-Napoca. Competiția s-a desfășurat în sistem fiecare cu fiecare, oferind participanților numeroase meciuri și experiență competițională valoroasă.
„Sunt mulțumit de rezultate. Avem perspective frumoase atât la juniori 2, cât și la juniori 1. Mulțumim pentru colaborare Federației Române de Fotbal-Tenis și Primăriei Municipiului Salonta”, a declarat președintele clubului, Vasile Sorean.
Antrenorul Alex Sorean a subliniat importanța sportului în formarea tinerilor.
„Dincolo de rezultate, cel mai important este ca acești copii să vină cu drag la sport, să învețe disciplina, respectul pentru colegi și adversari, dar și bucuria de a face parte dintr-o echipă. Îi încurajez pe părinți să își aducă copiii cât mai aproape de mișcare, indiferent de sportul ales”, a transmis tehnicianul.
Meciurile pot fi revăzute online
O parte dintre partidele disputate la Salonta au fost transmise în direct și pot fi urmărite în continuare pe canalul oficial de YouTube al Federației Române de Fotbal-Tenis. Sunt disponibile meciurile disputate în Sala de Sport „Sándor Péter”, în timp ce jocurile din Sala „Nicolae Talpoș” nu au fost înregistrate.
Invitație la un eveniment sportiv cu scop caritabil
Clubul Tengo Salonta îi invită pe bihorenii iubitori de mișcare să participe la Minicampionatul de Laptenis, programat în 13 iunie, la Oradea, în cadrul evenimentului „Jocurile Copilăriei – Ediția a II-a”.
Competiția se va desfășura pe terenurile LPS Bihorul Oradea și este deschisă echipelor formate din adulți și copii, copii și copii sau adulți și adulți. Evenimentul are și un scop caritabil, participanții contribuind la susținerea proiectului de modernizare și dotare a noului Centru A.U.A. destinat copiilor cu autism din Oradea.
Organizatorii anunță că toți participanții vor primi diplome, medalii și dulciuri, iar ocupanții podiumului vor fi recompensați cu cupe. Înscrierile se fac la numărul de telefon 0742 403 825.




