Actualizat februarie 7th, 2025 7:22 PM
feb. 20, 2014 Andrei Şandor Politică 1 1643 vizualizari
Senatorul Petru Filip (PSD), fost primar de Oradea și fost lider al PDL Bihor, crede că sunt 50% șanse ca USL să rămână în picioare. Parlamentarul ales într-un colegiu din județul Vrancea a declarat ieri pentru B1 TV că premierul Victor Ponta a fost pragmatic și că a făcut ceea ce trebuie în privința posturilor ministeriale lăsate libere de PNL. Adică Filip(foto) salută interimatele, ideea exprimată de senatorul social-democrat fiind că „Guvernul trebuie să guverneze indiferent că la nivel politic există o stare de tensiune”. Fostul primar al Oradiei recunoaște că nu îi este clar cum se va încheia criza politică din interiorul alianței care a câștigat alegerile parlamentare din 2012, dar spune că nu se poate sta „într-o stare de așteptare perpetuă” și că Guvernul, ministerele și structurile din teritoriu trebuie să funcționeze. Întrebat ce șanse mai dă USL, Petru Filip a răspuns rapid: „50 – 50!” (la sută). Adică ori va merge mai departe, ori nu. Ceea ce pare a fi un raționament foarte corect și de necombătit.
nov. 28, 2024 Comentariile sunt închise pentru Bekesi Csaba: Printr-un vot rațional putem bloca ascensiunea extremiștilor, în același timp, putem să oprim și refacerea Alianței Austerității!
nov. 28, 2024 0
nov. 23, 2024 0
nov. 22, 2024 0
dec. 09, 2024 0
dec. 02, 2024 0
dec. 01, 2024 0
nov. 25, 2024 0
Eu dadeam sanse mult mai mari aliante USL, insa o rupere USL era totodata inevitabila. Este posibil sa vedem o candidatura a lui Victor Ponta pentru fotoliul de la Cotroceni?