Final de Festival: Oana Ștefănescu de la Teatrul Odeon pleacă acasă cu premiul pentru cea mai bună actriță

Cea mai buna actrita - Oana StefanescuEdiția 21 a Festivalului de Teatru Scurt, care a avut loc în perioada 20 – 27 septembrie, s-a încheiat. Cum evenimentul cultural a însemnat și o competiție între piesele prezentate și actorii care au jucat în ele, juriul a desemnat câștigătorii.
Bihorstiri.ro vă prezintă lista nominalizaților și numele celor care au fost desemnați cei mai buni:

Premiul pentru cea mai bună actriţă
Nominalizări:
1. Oana Ştefănescu pentru rolurile Soţia, Farah şi Vecina din spectacolul „Contra democraţiei” – Teatrul Odeon Bucureşti.
2. Mihaela Gherdan pentru rolul Cherry din spectacolul „Seara de Ajun” – Teatrul Regina Maria Oradea.
3. Andreea Grămoşteanu pentru rolul din spectacolul „39 de trepte” – Teatrul Mic Bucureşti

Premiul pentru cea mai bună actriţă: Oana Ştefănescu (foto)

Premiul pentru cel mai bun actor
Nominalizări:
1. Matei Rotaru pentru rolul AA din spectacolul „Emigranţii” – Teatrul Naţional Cluj-Napoca.
2. Andrei Stan pentru rolul Luc din spectacolul „Viaţa ta in 65 de minute” – Teatrul de Nord Satu Mare
3. Răzvan Vicoveanu pentru rolul Gary din spectacolul „Seara de Ajun” – Teatrul Regina Maria Oradea.

Premiul pentru cel mai bun actor: Matei Rotaru

Premiul pentru cea mai bună regie
Nominalizări:
1. Alexandru Dabija pentru regia spectacolului „Contra democraţiei” – Teatrul Odeon Bucureşti
2. Tudor Lucanu pentru regia spectacolelor „Eşti un animal, Viskovitz!”- Teatrul „Anton Pann” din Rîmnicu Vîlcea şi „Emigranţii” – Teatrul Naţional Cluj-Napoca.
4. Ovidiu Caiţa pentru regia spectacolelor „Seara de Ajun” – Teatrul Regina Maria Oradea şi „Viaţa în 65 de minute” – Teatrul de Nord Satu Mare

Premiul pentru cea mai bună regie: Tudor Lucanu

Premiul pentru cel mai bun spectacol
1. „Eşti un animal, Viskovitz!” de Alessandro Boffa – Teatrul „Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea
2. „Contra democraţiei” de Esteve Soler – Teatrul Odeon Bucureşti.
3. „Emigranţii” de Slawomir Mrozek – Teatrul Naţional Cluj-Napoca.

Premiul pentru cel mai bun spectacol: „Ești un animal, Viskovitz!”

Juriul acestei ediții a fost format din criticii de teatru Ion Parhon (președinte) și Elisabeta Pop, respectiv din jurnașista Oana Cristea Grigorescu. Repertoriul pentru ediția din 2015 a Festivalului a fost selectat de criticul Mircea Morariu.

Distribuie

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

41 + = 43