Design Expo 2026: tinerii creatori ai Oradei impresionează la ediția jubiliară

Sute de vizitatori au umplut miercuri, 12 martie, holul central al Parcului Științific și Tehnologic Bihor pentru a lua parte la vernisajul Design Expo 2026, ediție specială care marchează 30 de ani de existență a specializării Design la Universitatea din Oradea. Studenții și-au prezentat creațiile în fața colegilor, cadrelor didactice, părinților și prietenilor, demonstrând că pasiunea pentru design se poate transforma în opere impresionante.

Vizitatorii au putut admira planșe, schițe, machete, obiecte de decor, timbre și etichete, toate realizate de viitorii designeri, dar și un moment artistic surpriză: studenta Karis Sorițău a urcat pe scenă alături de trupa ei, „Beyond the Beat”, oferind un spectacol muzical care a completat perfect atmosfera creativă a evenimentului.

„Evenimentul de deschidere a fost exact cum ne așteptam, dar surpriza cu trupa Karis a fost un moment memorabil”, a declarat conf. univ. dr. Ana-Maria Abrudan, coordonatoarea expoziției. „Scopul Design Expo este să aducem munca studenților în fața publicului și să le oferim oportunitatea de a interacționa cu mediul economic și cultural.”

Studenta Anamaria Cuciula, considerată „motorul” organizării expoziției, a mărturisit că evenimentul a stârnit un val de entuziasm printre colegi. „Tema noastră a fost realizarea afișului expoziției și a fost o ocazie minunată să arătăm ce am învățat în cei trei ani de facultate”, a spus ea. Colegele sale, Amalia Onuțan, a adăugat: „Emoțiile sunt aceleași de fiecare dată. Este stres, dar și o mare bucurie să vezi că munca ta este apreciată și comentată de oameni.”

Pe lângă recunoașterea publicului, expoziția a oferit și oportunități concrete de colaborare profesională. Reprezentanții start-up-ului orădean Zala Medical și-au arătat interesul pentru a lucra cu studenții Universității din Oradea, ceea ce confirmă că evenimentele de acest tip pot fi un adevărat pas înainte în integrarea tinerilor pe piața muncii.

„Ceea ce este cu adevărat valoros la Design Expo este că studenții învață să lucreze împreună, să aibă inițiativă și să stabilească conexiuni care îi vor ajuta pe termen lung”, a explicat Karis Sorițău. „Este și o oportunitate să construim prietenii și să învățăm să colaborăm cu profesorii noștri”, a completat Anamaria Cuciula.

Expoziția va fi deschisă publicului până pe 1 aprilie 2026, la Parcul Științific și Tehnologic Bihor, oferind tuturor șansa de a descoperi creațiile viitorilor designeri ai Oradei și de a urmări evoluția unei specializări care a definit, timp de trei decenii, cultura vizuală locală.

Distribuie