CSM CSU Oradea se desparte de americanul Garlon Green

Garlon Green se desparte de CSM Oradea. Baschetbalistul american a încheiat un parteneriat ce a demarat chiar în preajma Crăciunului din anul 2020.

Jucător de pozițiile 3-4, originar din Texas, acum în vârstă de 31 ani, Green a ajutat formația roș-albastră să câștige prima medalie europeană, prin clasarea pe locul al 3-lea în FIBA Europe Cup – ediția 2020/21. De asemenea, Garlon a contribuit la calificarea în finalele de Liga Națională și Cupa României din același sezon, respectiv la medalia națională de bronz obținută în 2022, an în care CSM-ul s-a oprit în sferturile de finală ale FIBA Europe Cup.

Green a bifat 97 apariții oficiale în uniforma lui CSM Oradea. El a înregistrat 71 prezențe în Liga Națională, 21 în FIBA Europe Cup și 5 în Cupa României. De asemenea, americanul a participat în primăvara acestui an calendaristic la All Star Game-ul baschetului românesc, moment ce a inaugurat Sala Polivalentă Oradea Arena.

Pe această cale, conducerea administrativă și staff-ul tehnic al echipei de baschet îi mulțumesc lui Garlon pentru colaborare și efortul depus de-a lungul celor aproape doi ani de parteneriat. Totodată, îi urează mult succes în continuarea activității profesioniste, dar și în plan personal/familial. De altfel, familia Green i-a impresionat profund pe toți componenții echipei de baschet prin implicarea și atașamentul față de activitatea clubului.

Distribuie

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

− 7 = 2