
Eșec neașteptat pentru CSM CSU Raiffeisen Oradea, care a cedat marți seara, pe propriul teren, în fața formației Steaua București, scor 82-97, într-un meci în care defensiva gazdelor a fost departe de nivelul obișnuit.
După o primă repriză echilibrată, încheiată cu avantaj pentru orădeni, jocul s-a schimbat radical după pauză. Bucureștenii au profitat de scăderea de ritm a gazdelor și au dominat categoric ultimele minute, reușind să întoarcă soarta partidei fără emoții.
Cea mai mare problemă pentru echipa din Oradea a fost faza defensivă. Cele 97 de puncte încasate pe teren propriu reprezintă un semnal de alarmă serios, mai ales în contextul în care adversarul este o echipă aflată în lupta pentru calificarea în play-off, nu una din fruntea clasamentului.
În plan ofensiv, CSM CSU Raiffeisen Oradea a avut mai mulți jucători în double-digits, însă fără un lider clar care să facă diferența. Kalif Young a fost principalul marcator, cu 14 puncte, în timp ce Kris Richard a contribuit cu 11 puncte și 8 assist-uri. Bandja Sy, Thomas Bropleh și Emmanuel Nzekwesi au terminat fiecare cu câte 10 puncte.
De partea cealaltă, Steaua București a avut doi jucători în mare formă: Juwan Gray, autor a 29 de puncte, și Kenny Dye, cu 24 de puncte, cei doi fiind decisivi în desprinderea din partea a doua a meciului.
Rezultatul vine într-un moment delicat pentru orădeni, care bifează astfel a doua înfrângere consecutivă, după eșecul suferit în deplasare la CSU Sibiu.
La final, antrenorul Cristian Achim a recunoscut problemele echipei și s-a declarat îngrijorat de prestația defensivă, subliniind că forma actuală poate afecta parcursul din play-off.
Pentru CSM CSU Raiffeisen Oradea urmează un nou test important, pe teren propriu, în fața celor de la CSM Galați, într-un meci care poate deveni decisiv pentru menținerea poziției în clasament la finalul sezonului regulat.




