Actualizat mai 13th, 2025 10:08 PM
mai 13, 2025 Adrian Popa Actualitate, Cultură, Frontpage 0 74 vizualizari
Mâine, 14 mai, se deschide cel mai iubit și citit târg de carte din România, la Oradea. Târgul de Carte Gaudeamus Radio România își deschide porțile pentru cea de-a unsprezecea ediție în Piața Unirii. Evenimentul este organizat de Radio România, prin echipa Gaudeamus și Radio România Cluj, și beneficiază de sprijinul Asociației pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune, partener tradițional al Caravanei Gaudeamus, alături de Primăria Oradea.
Târgul este deschis zilnic, în perioada 14 – 18 mai. Miercuri, joi și duminică programul este între orele 10.00 și 20.00, vineri și sâmbătă între 10:00 și 21:00. Accesul publicului este gratuit. Deschiderea oficială a ediției va avea loc miercuri, 14 mai, la ora 12.00.
Ediția a unsprezecea a acestui eveniment cu tradiție va reuni 45 de expozanți, majoritatea edituri prestigioase și agenții de difuzare de carte românească și străină. Vizitatorii vor avea la dispoziție o selecție generoasă de mii de titluri din diverse domenii, pentru toate vârstele și gusturile, iar oferta va include și jocuri educative și muzică de calitate.
Pe lângă expozițiile de carte, publicul va putea participa la evenimente editoriale, cum ar fi lansări și prezentări de carte, dar și întâlniri cu autori.
Ca și la celelalte evenimente ale Caravanei Gaudeamus Radio România, toate standurile găzduite în Piața Unirii se vor regăsi în format virtual pe website-ul www.gaudeamus.ro, alături de standurile participanților care au optat exclusiv pentru varianta online.
Așadar, îi așteptăm pe bihoreni să descopere, să participe și să se bucure de atmosfera specială a acestui eveniment literar!
Pentru mai multe informații, vă invităm să vizitați website-ul www.gaudeamus.ro.
Persoană de contact: Connie Chifor (0745 109.649; connie@gaudeamus.ro)
mai 13, 2025 0
mai 13, 2025 0
mai 13, 2025 0
mai 13, 2025 0
mai 13, 2025 0
mai 13, 2025 0
mai 13, 2025 0
mai 13, 2025 0