Actualizat mai 21st, 2025 11:06 AM
mai 28, 2011 Andrei Şandor Actualitate, Politică 0 1140 vizualizari
Prezent la debutul ședinței de sâmbătă (28 mai) a Asociației Prefecților și Subprefecților din România (APSR), prim-ministrul Emil Boc nu s-a abținut și a criticat Uniunea Social Liberală (USL) pe care, în continuare, o numeșe „alianța socialistă”. Asta deși, cu toate că sunt reprezentanții în teritoriu ai Guvernului, prefecții sunt apolitici (pe hârtie).
În cadrul unei prezentări de peste o oră, în care s-a axat pe evidențierea reformelor pe care Guvernul actual al țării le-a inițiat și le derulează, Boc a făcut referire și la recent lansatul program economic al USL. În timp ce social-democrații și liberalii propun impozitare diferențiată, premierul în funcție spune că va apăra și pe mai departe cota unică de 16%. De asemenea, șeful Guvernului le-a declarat prefecților din toată țara că, de fapt, „guvernarea mascată PNL/PSD din 2007/2008” (perioada de după scoaterea PD din Guvernul Tăriceanu, când social-democrații au susținut în Parlament Executivul liberalo-udemerist) este cea care a băgat România în adevărata criză, aruncându-o „în șanț”. Potrivit lui Emil Boc, actualul Guvern a readus țara pe drum, iar revenirea României este posibilă numai dacă nu se merge pe populisme. Premierul spune că acest lucru are costuri politice, dar este obligatoriu pentru binele țării.
La ora publicării acestor rânduri, reuniunea de la Hotel Internațional a APSR este în plină desfășurare. O conferință de presă a fost stabilită pentru ora 14, dar se pare că primul ministru nu va rămâne la Băile Felix până la terminarea evenimentului. Pentru ședința de azi au venit lângă Oradea toți prefecții din România, dar și ministrul Administrației și Internelor (Traian Igaș), secretarul de stat Mihai Capră și chestorul Liviu Popa – șeful Inspectoratului General al Poliției Române. Vom reveni și cu alte aspecte demne de scos în evidență din discursul premierului Boc.
[nggallery id=216]
dec. 30, 2016 0
apr. 11, 2016 0
apr. 09, 2016 0
ian. 05, 2015 0
mai 21, 2025 0
mai 21, 2025 0
mai 21, 2025 0
mai 21, 2025 0