Oradea intră din nou în ,,scenariu roșu” !

Noile măsuri restrictive  intră în vigoare de sâmbătă, 20 martie, ora 00:00.

Conform analizei Direcției de Sănătate Publică Bihor incidența la nivelul județului Bihor este 2,23 de cazuri/1.000 locuitori.

Potrivit datelor transmise de Prefectura Bihor, restricțiile specifice scenariului roșu vor fi aplicate în 9 localități bihorene: Sălacea(8,47‰ ), Valea lui Mihai (8,12‰ ), Curtuișeni (5,59‰ ), Sântandrei (4,51‰ ), Șimian (4,31‰ ), Buduslău (3,87‰ ), Cetariu (3,72‰ ), Oradea (3,36‰ ) și Mădăras (3,18‰ ). Alte 24 de localități sunt în scenariul galben, având o incidență cuprinsă între 1,5‰ și 3‰.

„Numărul localităților cu incidență între 1,5 – 3 cazuri/1.000 locuitori a crescut cu 7 localități, de la 17 localități în data de 15 martie, la 24 de localități la data de astăzi”, transmite Prefectura Bihor.

În celelalte 68 comune şi oraşe din judeţ, incidenţa este sub 1,5 cazuri Covid la mia de locuitori cumulate în ultimele 14 zile, astfel că unităţile HoReCa şi instituţiile de spectacole şi de divertisment pot funcţiona până în limita a 50% din capacitatea spaţiilor interioare.

Hotărârea nr. 26/2021 a CJSU Bihor intră în vigoare din 20 martie, ora 00. La nivelul întregului judeţ, incidenţa Covid a ajuns la 2,23 la mia de locuitori.

Foto Ovi Pop

Distribuie

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

72 − = 70