Au reabilitat fostul cămin Cominca. Are și panouri solare!

După un an și jumătate de lucrări, Centrul de Cazare Temporară nr. 1 de pe str. Octavian Goga din Oradea (cunoscut pentru mulți ca fiind Căminul „Cominca”) este pregătit pentru a-și primi chiriașii. Investiția Municipalității a fost prezentată miercuri (28 noiembrie), în prezența viceprimarului Ovidiu Mureșan și a consilierului local Florica Cherecheș (candidat PNL într-un colegiu uninominal). În urma reabilitării și extinderii imobilului de pe str. Goga, locatarii vor beneficia de condiții mai mult decât decente și vor putea trăi în 19 apartamente cu o cameră, respectiv 10 apartamente cu 2 camere. Potrivit datelor prezentate de reprezentanții Primăriei, toate locuințele sunt dotate cu baie și bucătărie proprie, iar în clădirea cu pricina există acum și o cameră de consiliere, precum și un atelier de creație. De asemenea, imobilul beneficiază de un birou pentru administratorul Centrului de Cazare Temporară, de o cameră tehnică, de spații comune și de depozite pentru cărucioare și biciclete. Un aspect deloc de neglijat este că pentru încălzirea apei vor fi folosite panouri solare, asigurându-se astfel și un consum de energie redusă. Totodată, 6 apartamente situate la etajul IV au dormitoarele în mansardă, iar accesul spre locurile de culcare se face printr-o scară realizată pe structură combinată metal-lemn.

[nggallery id=1372]

Lucrările efective de construcție au fost contractate la suma de 1.691.354,30 lei. Proiectul reabilitării și extinderii ex-Căminului Cominca s-a derulat prin Programul Operațional Regional.

Distribuie

2 thoughts on “Au reabilitat fostul cămin Cominca. Are și panouri solare!

  1. parinti mei au stat la caminul cominca 7 ani si a fost crede va primi si ea a fost din tate puct de vedere plata la zi dar tate astea au fakut farte bn statu ca au o ferit la cei saraci nevoit daka armai face tot asta arfi bine si nu pista pentru bicikleta e mai ne voie de ajutor nu pista dar bravo statul roman e un lucru farte bun pentru cei saraci

  2. nu ne place regula mentului caminului de oare ce platim contributile fata de satat ;pt ca avem regulament de a interzice vizitatorii de aa veni in timpul saptamanii la noi doar in whichend. de aceea am refuzat acest camin dearce ce avem contract doar pt un an de zile
    unde ne vom duce dupa un an de zile????????? astept raspun urgent la intrebare aceeasta care am scriso la sfarsit?
    ne bucuram de conditiile care neau sponsorizat uniunea europeana nu cei din primarie.
    majoritatea am refuzat acest imobil deoare ce din moment ce platim nu ne convine reguli pe care nu le acorda primaria oradea .
    am fost instiintat ca uniunea europeana neau pus regulile acestei societati deoare ce nu as crede asa ceva ei neau vrut binele iar mafioti vor sa faca misamsuri
    va rog trimieti mai departe acest raport scris de locatari care au avut dret de primire la caminul soocial
    nu te mporal cum spun ei
    este camin de nefamilisti nu temporal
    va multumesc anticipati cu respect locatarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

73 − = 65