Actualizat aprilie 12th, 2025 4:48 PM
iun. 10, 2012 Florin Coman Sport 0 1211 vizualizari
Bomba anului în box a fost detonată azi noapte când americanul Timothy Bradley a reuşit să-i ia centura WBO la categoria semimijlocie, celebrului pugilist filipinez Manny Pacquiao!
La finele celor 12 reprize Bradley s-a impus la puncte în meciul desfăşurat la Las Vegas însă decizia arbitrilor a fost cel puţin controversată. După joc toţi specialiştii dar mai ales publicul au fluierat copios decizia de învingător la puncte acordată chiar americanului.
În niciuna dintre cele 12 runde Pacquiao n-a avut probleme, controlându-le clar şi punându-şi adversarul în situaţii dintre cele mai dificile însă Bradley i-a impresionat pe arbitri. Sau poate nu numai el. Doi dintre arbitri au acordat victoria americanului şi numai al treilea a decis ca centura să fie în continuare a filipinezului. MGM Grand Arena a devenit un cor de fluierături în momentul în care s-a anunţat decizia care l-a surprins, culmea, până şi pe Timothy Bradley care ase aştepta şi el să piardă.
Specialiştii de la postul CBS au relatat: „Pacquiao nu l-a trimis la podea pe Bradley, dar l-a lovit puternic în primele runde si l-a făcut să sufere. A lovit mai puternic şi mai clar pe toată durata luptei. Bradley a avut câteva momente bune şi a încercat în disperare de cauză să pună ceva presiune pe Pacquiao”.
Bradley a reuşit astfel să deţină două centuri la versiunea WBO, la categoriile uşoară şi semimijlocie. Americanul a obţinut a 29 victorie din tot atâtea întâlniri în timp ce Pacquiao a cunoscut primul eşec după şapte ani.
apr. 12, 2025 0
apr. 12, 2025 0
apr. 10, 2025 0
apr. 10, 2025 0