Actualizat martie 11th, 2025 5:31 PM
mart. 10, 2025 Adrian Popa Actualitate 0 608 vizualizari
Agenţia pentru Protecţia Mediului Bihor informează proprietarii de terenuri că incendierea resturilor vegetale în scopul igienizării terenurilor este interzisă dacă nu se impune ca o măsură de carantină fitosanitară, pentru prevenirea răspândirii unor boli sau dăunători specifici.
Conform Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 195/2005 privind protecţia mediului cu completările şi modificările ulterioare, art. 94, lin. n): “miriştile, stuful, stufărişul sau vegetaţia ierboasă nu pot fi arse fără acceptul autorităţii de mediu (Agenţia pentru Protecţia Mediului Bihor) şi fără informarea prealabilă a serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă (Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Crișana”), conform:
· art. 94, al. 1, lit. n): “Protecţia mediului constituie o obligaţie a tuturor persoanelor fizice şi juridice, în care scop: nu ard miriştile, stuful, tufărişurile sau vegetaţia ierboasă fără acceptul autorităţii competente pentru protecţia mediului şi fără informarea în prealabil a serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă.”
· art. 98, al. (1) Constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă următoarele fapte, dacă au fost de natură să pună în pericol viaţa ori sănătatea umană, animală sau vegetală:
a) arderea miriştilor, stufului, tufărişurilor şi vegetaţiei ierboase din ariile protejate şi de pe terenurile supuse refacerii ecologice;
Arderea miriştilor nu reprezintă o metodă de degajare a terenurilor agricole de resturile vegetale.
Arderea miriştilor are consecinţe majore asupra biodiversităţii terenurilor supuse unor astfel de practici, ducând la:
Alte efecte secundare ale arderii miriştilor:
· Funinginea degajată din procesul de ardere produce disconfort în zonă;
· Există posibilitatea extinderii focului în alte zone în condiţii meteorologice favorabile;
· Arderile necontrolate pot genera pagube materiale însemnate prin incendierea locuinţelor, anexelor, fondului forestier precum şi victime umane.
Pentru prevenirea răspândirii unor boli sau dăunători specifici pentru solicitarea acceptului de ardere a miriştilor sau vegetaţiei uscate se vor depune la sediul A.P.M Bihor următoarele documente:
· Avizul Direcţiei Fitosanitare Bihor care să specifice clar că se impune incendierea sau arderea;
· Adresă de notificare către Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “CRIŞANA”;
· Adresă de notificare către G.N.M – Comisariatul Judeţean Bihor;
· Adresă de notificare către primăria pe raza căreia se află terenul.
Trebuie menţionat faptul că există măsuri de prevenire şi combatere a răspândirii unor boli şi dăunători specifici la plante, fără a se recurge la incendirea miriştilor şi a resturilor vegetale, dintre care amintim:
Nerespectarea legislației în vigoare, se sancționează de către autoritățile cu atribuții de control.
feb. 06, 2024 0
oct. 31, 2023 0
aug. 25, 2023 0
mai 08, 2023 0
mart. 11, 2025 0
mart. 11, 2025 0
mart. 11, 2025 0
mart. 11, 2025 0