Actualizat aprilie 7th, 2025 12:34 PM
iun. 26, 2019 Adrian Popa Actualitate, Administrație 0 1094 vizualizari
În data de 25 iunie, ora 14:00, la sediul Instituţiei Prefectului Judeţului Bihor a avut loc o întrevedere între Ion Iulius Delorean, Subprefectul judeţului Bihor și Daulet Batrashev, Ambasador al Republicii Kazahstan în România, însoțit de Ștefan Gadola, Consul Onorific al Republicii Kazahstan, Cluj Napoca.
Delegaţia română a avut în componența sa pe Ion Iulius Delorean – Subprefectul judeţului Bihor, pe Răzvan Puia, Director Cancelaria Prefectului și pe doamna Daniela Călinescu, Consilier Afaceri Europene.
Excelența Sa a vizitat pentru prima dată județul Bihor, fiind totodată primul ambasador kazah în România, iar discuțiile s-au purtat în principal pe domeniile comune de interes ale celor două state. În acest sens, Excelența Sa, domnul Daulet Batrashev a subliniat prioritățile Kazahstanului, priorități care se regăsesc și în cazul României, și anume agricultura, transport, turism și sectorul IT.
În cadrul discuțiilor s-au avut în vedere faptul că, în prezent, nu mai puțin de 22.000 de români locuiesc în Republica Kazahstan și că, în cadrul Universității de stat din Karaganda se regăsește Facultatea de limbă și literatură română.
Întrevederea a avut scopul de a susține și întări relațiile de colaborare și prietenie și a oferit cadrul necesar discutării unor teme legate de colaborarea celor două state în domeniul agriculturii, turismului dar și a proiectelor de business, sens în care în luna septembrie a acestui an, se are în vedere formarea unei delegații cu oamenii de afaceri bihoreni în Kazahstan.
apr. 07, 2025 0
apr. 04, 2025 0
apr. 04, 2025 0
apr. 04, 2025 0
apr. 07, 2025 0
apr. 07, 2025 0
apr. 07, 2025 0
apr. 04, 2025 0