Actualizat aprilie 8th, 2025 1:46 PM
sept. 02, 2011 Florin Coman Actualitate, Eveniment 0 2265 vizualizari
În prezența întregii conduceri executive a Consiliului Județean Bihor, ediția a III-a a Agro Bihor – Târgul Fermierilor – a pornit la drum. Festivitatea de deschidere a avut loc vineri, 2 septembrie, în parcarea de la centrul comercial Era Shopping Park. Președintele CJ, Radu Țîrle, cel care a și inițiat în 2009 manifestarea, a fost unul dintre oficialii care au adresat un cuvânt celor adunați la târg. Au fost prezenți și cei doi vicepreședinți, Kiss Alexandru și Dumitru Voloșeniuc, dar și proaspăt numitul subprefect de Bihor, Adelina Coste. În acest an, în jur de 100 de producători bihoreni au răspuns invitației de a-și etala marfa în cadrul Agro Bihor. Deja în prima zi, de la ora 12, a avut loc un simpozion cu tema „Sisteme de reproducţie la ovine. Biotehnici bazate pe Melatonină”, prezentat de profesorul universitar Ioan Pădeanu. De asemenea, vizitatorii au putut urmări bonitarea ovinelor și acordarea diplomelor pentru cele mai fruoase exemplare. Agro Bihor durează până duminică, 4 septembrie și are următorul desfășurător:
Sâmbătă
ora 10 – Deschiderea
ora 11 – Simpozion cu tema ”Cerinţe necesare de echipare a maşinilor de ierbicidat impuse de normele europene din anul 2012”, prezintă conf. Sorin Bungescu
ora 12 – Simpozion de promovare a fructelor şi a legumelor Bio, prezintă dr. Ing. Mihai Cărbunaru
ora 13 – Bonitarea bovinelor – vaci lapte – tineret pentru carne
ora 14 – Acordarea de diplome pentru cele mai frumoase exemplare
ora 18 închiderea zilei
Duminică
ora 10 – Deschiderea
ora 11 – Bonitare cai
ora 12 – Acordarea de diplome pemtrui cele mai frumoase exemplare
ora 14 – Degustare produse gastronomice tradiţionale
ora 17 – Închiderea Târgului.
Pe lângă partea de exponate, în timpul Târgului fermierilor 2011, vizitatorii vor avea parte și de un program artistic, pe care vi-l detaliem:
Vineri
Între orele 16-17 şi 18-20 vor concerta Ansamblul folcloric Vatra (Derna), Ansamblul de cântece şi dansuri din Borumblaca (solistă – Aleandra Paina), Ansamblul de cântece şi dansuri Palisada (Cuzap, comuna Popeşti), Ansamblul slovac Lipca (Budoi, comuna Popeşti – solist Ovidiu Piscoi), Ansamblul Bărdăuţa (Borod), Ansamblul Sărcuţa (Borod)
Sâmbătă
Orele 12 – 13:30 – Teatrul de copii şi Tineret „Arcadia”
Orele 15 – 20 – Ansamblul folcloric „Nyilo Akac” (Valea lui Mihai),
Ansamblul folcloric Şuncuiuş (soliste – Adriana Ştiube, Corina Marta și Monica Blaga), Ansamblul folcloric „Ezustperje” (Şimian –
soliste Ioana Angela Urs, Violeta Gherman, Oana Florina Stana,
Ansamblul folcloric „Muguri şi mlădiţe de tezaur” (Casa de cultură Beiuş – solişti Ciprian Mocan, Sânziana Toader, Cristian Mihor),
Ansamblul folcloric „Zestrea Budureşii”, Grup vocal – Roşia (Mărioara Mateuţa, Viviana Omuţ, Valentina Nicoleta Omuţ)
Duminică
Orele 12 – 14 – Ansamblul „Lioara” al Casei Tineretului Oradea,
Ansamblul folcloric „Florile Bihorului”, Palatul Copiilor şi Elevilor Oradea
Orele 15 – 17 – Ansamblul folcloric din Caraş-Severin
Orele 17 – 21 – Ansamblul folcloric profesionist „Crişana”
și Ansamblul folcloric „Nagyvarad”.
Târgul fermierilor are loc în organizarea Consiliul Judeţean Bihor în colaborare cu Camera Agricolă Judeţeană Bihor şi Era Shopping Park și cu Teatrul de Stat Oradea şi Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor.
mart. 24, 2025 0
nov. 26, 2024 0
aug. 06, 2024 0
iul. 15, 2024 0
apr. 08, 2025 0
apr. 08, 2025 0
apr. 08, 2025 0
apr. 08, 2025 0